Akıllı Tahta

Akıllı Tahta

Akıllı tahtalar nasıl üretiliyor? Hangi teknolojilerle donatılıyor? Nasıl çalışıyor? Şimdi karşınıza çok farklı bir teknolojiyle geliyoruz. Teknolojinin ismi akıllı tahta.

Akıllı Tahtalar Ne İşe Yarıyor?
Akıllı tahtanın en büyük amacı, sınıf ortamında öğrencileri interaktif bir ağ içinde tutmak. Hem internete bağlanıp kitapların veya bazı dökümanların, internet ortamından, tahta üzerinden öğrenciye göstermek. Diğer bir amacı ise -bu aynı zamanda bir dokunmatik ekran- touch teknolojisine sahip. Sınıfta tablet veya notebook gibi diğer bilgisayar tabanlı araçlar ile akıllı tahtalar konuşabiliyor -senkronize olabiliyor-. Örnek vermek gerekirse bir öğrencinin tabletindeki herhangi bir bilgi akıllı tahtaya aktarılıp, akıllı tahtadan da diğer öğrencilere gösterilebiliyor. Burda en önemli amacı öğrencileri teknolojik olarak internet ortamıyla daha fazla buluşturup, öğrencilerin bilgiye daha çabuk ulaşmasını sağlamak. Sağlık yönünden de artıları var. Mürekkep veya tebeşir tozu ortadan kalkıyor. Akıllı tahtaların en büyük özelliği hem dokunmatik ekrana, hem de içine gömülü bir bilgisayara sahip olması. Bu bilgisayar sayesinde normal bir bilgisayarın bütün işlevlerini de içinde barındırıyor. Ayrıca bir televizyon olarak da kullanabiliyoruz akıllı tahtayı.

Akıllı Tahta
Akıllı tahta teknolojisine alışkın olmayanlar için istenirse beyaz tahta olarak da kullanılabiliyor.

Ayrıca bütün ders kitapları da bu cihaza yüklenebiliyor. Bu sayede istenilen yer açılıp öğrencilere gösterilebiliyor. Akıllı tahtalar sınıf ortamında tabletlerle buluştuğu zaman çok daha fazla anlam ifade ediyor. Çünkü örnek vermek gerekirse sınıfta yirmi öğrenci var, öğretmen yirmi tabletli öğrenciden istediği öğrencinin tabletinin ekranını akıllı tahtaya yansıtabiliyor ve öğrencinin yaptığı hataların veya doğruların bütün öğrenciler tarafından görülmesi sağlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Mobile Device Management isimli programı sayesinde öğrencinin tabletteki işlevleri sınırlanabiliyor. Bu program -MDM- aynı zamanda akıllı tahta için de geçerli.

Akıllı Tahtalar Nasıl Çalışıyor?
İçinde bulunan bir program sayesinde akıllı tahtaları eski beyaz veya yeşil tahtalar gibi kullanabiliyoruz. Bu programı kapatınca da ekrana işletim sistemi masaüstü geliyor ve normal bilgisayar gibi internetten veya bilgisayardan (akıllı tahtanın içine gömülü olan bilgisayar), döküman görüntüleme gibi işlemler yapılabiliyor.

Burada iki tane teknoloji var. Birincisi; iki veya dört kameralı sistem. Bu kameralar parmağımızın hangi koordinatta olduğunu belirleyip sisteme haber veriyor. İkincisi daha yeni bir sistem, infrared (kızılötesi) teknolojisi var. Burda tamamen ledlerin yaydığı ışığın yolunu keserek parmağımızın koordinatını sisteme bildiriyor.

Akıllı Tahtalar Nasıl Üretiliyor?
Aslında televizyon işlemlerine birebir sahip fakat bazı artıları var. İlk üretim backlight’ın montajıyla başlıyor. Burada bir tane back cover (arka kapak ünitesi) var tamamen metal bir sac. Bunun üzerine led bar monte ediliyor. Daha sonra optik filmler üzerine yerleştiriliyor. Tabi burada en önemli şey led kaynağından çıkan ışığı yüzeyde homojen bir şekilde yaymak. Bunun için de optik structure yani optik filmler ve light guide plate denilen bir malzeme kullanılıyor. Tek amaç hacivat karagöz perdesindeki gibi bir arka fon sağlamak. Backlight işlemleri bittikten sonra üzerine cell koyma işlemine başlanıyor. Backlight’ın üzerine lcd cam montajlanıyor. Daha sonra camın üzerine front denilen metal bir koruyucu konuluyor ve bu aşamadan sonra test aşamasına geçiliyor. Testte panele enerji verilip ışık akısı ve kozmetik kontrolleri yapılıyor. Buraya kadar her şey yolundaysa daha sonraki işlemlere geçiliyor. Daha sonraki aşamalarda da panelin üzerine touch screen konuluyor ve bunun üzerine de dokunma yüzeyini sertleştirmek için temperlenmiş cam konuluyor. Daha sonra bilgisayar kartının ve diğer elektronik kartların montajı ve arka kapağın kapatılması işlemleri tamamlanıyor. 1 saatlik çalışma testinden sonra da kullanıma hazır hale geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>